ŚWIATOWY DZIEŃ PINGWINA - 25 KWIETNIA
Jeśli w Waszym przedszkolu jest Grupa „Pingwinków” , może obchodzić i uczcić Światowy Dzień Pingwina (25 kwietnia) w zabawny, edukacyjny i kreatywny sposób.
Oto kilka inspiracji:
1. Stroje i akcenty pingwinie
Dzieci mogą założyć czarno-białe ubrania albo opaski z pingwinimi dziobami i oczami.
Nauczycielki mogą być „mama i tata pingwinami”.
2. Pingwinowy pokaz mody
Dzieci prezentują swoje „pingwinie stylizacje” na wybiegu z muzyką w tle.
3. Zabawy ruchowe
„Spacer pingwina” – chodzenie z jajkiem (np. piłeczką) na stopach jak pingwiny.
Tor przeszkód „na lodzie” – z białych kartek lub szarych mat.
4. Prace plastyczne
Pingwiny z rolek po papierze toaletowym, z odcisków dłoni lub papierowych talerzyków.
Pingwinie igloo z białych kubeczków.
5. Edukacja przez zabawę
Oglądanie krótkiego filmu lub bajki o pingwinach.
Ciekawostki o pingwinach – np. że tata pingwin opiekuje się jajkiem!
6. Pingwinowy poczęstunek
„Lodowa przekąska” – galaretka z niebieską wodą i żelkowymi rybkami.
Babeczki z dekoracją pingwina.
7. Pingwinowa piosenka i taniec
Nauka prostego układu do wesołej piosenki o pingwinach – np. „The Penguin Dance”.
Scenariusz zajęć – Święto Pingwina
Grupa: Pingwinki
Data: 25 kwietnia
Czas trwania: ok. 2–3 godziny (można rozłożyć na cały dzień)
Cel główny: Rozwijanie wiedzy o pingwinach, integracja grupy, rozwijanie zdolności ruchowych i plastycznych.
1. Powitanie i wprowadzenie do tematu (20 minut)
Cele: Zaciekawienie dzieci, wprowadzenie w temat. Materiały: Obrazki pingwinów, globus lub mapa, pacynka-pingwin.
Przebieg:
Dzieci witają się w kole z pacynką pingwinem (np. Pikuś).
Krótka rozmowa: Gdzie mieszkają pingwiny? Co jedzą? Czy umieją latać?
Pokazanie pingwinów na obrazkach i mapie (np. Antarktyda).
2. Zabawa ruchowa „Tata Pingwin i jajko” (15–20 minut)
Cele: Ćwiczenie równowagi, współpracy, koncentracji.
Materiały: Małe piłeczki lub baloniki – „jajka”.
Przebieg:
Dzieci chodzą parami, trzymając piłeczkę między brzuszkami (naśladują pingwiny opiekujące się jajkiem). Kto przejdzie wyznaczoną trasę – zdobywa odznakę „Super Pingwina”.
3. Praca plastyczna: „Mój pingwin” (30 minut)
Cele: Rozwijanie kreatywności i sprawności manualnej.
Materiały:
Papierowe talerzyki, czarny i biały papier, nożyczki, klej, oczka, pompony.
Przebieg: Dzieci tworzą swojego własnego pingwinka – talerzyk jako tułów, doklejane skrzydła, dziób, oczy. Można też odbijać dłonie jako skrzydła pingwina!
4. Bajka edukacyjna o pingwinach (15 minut)
Cele: Poszerzanie wiedzy, odpoczynek.
Przebieg: Krótki film lub bajka – np. fragment „Pingwiny z Madagaskaru” (z humorem), lub dokumentalna ciekawostka o pingwinach. Później rozmowa: Co zapamiętały? Co je zdziwiło?
5. Pingwinowy taniec (10 minut)
Cele: Radość z ruchu, integracja.
Piosenka: „Penguin Dance” – dzieci wykonują ruchy zgodnie z tekstem (np. „flap your wings”, „move your feet”).
Można znaleźć wersję na YouTube – bardzo angażująca!
6. „Lodowa uczta” – poczęstunek (15 minut)
Materiały:
Niebieska galaretka w kubeczkach jako „ocean”,
Żelki rybki lub misie,
Pingwinkowe babeczki (z opłatkiem lub papierową ozdobą na wykałaczce).
7. Zakończenie dnia (10 minut)
Cele: Utrwalenie wiedzy, uśmiech na koniec dnia.
Przebieg:
Dzieci dostają dyplom „Przyjaciela Pingwinów” lub odznakę.
Wspólne zdjęcie grupy z pracami plastycznymi.
Pożegnanie z pacynką-pingwinem.