Spostrzegawczość wzrokowa u trzylatków – zabawa, która uczy patrzeć uważnie
Trzylatek poznaje świat oczami – dosłownie! W tym wieku rozwój spostrzegawczości wzrokowej jest kluczowy. To dzięki niej dziecko zaczyna zauważać szczegóły, rozpoznawać różnice, układać obrazki i... odnajdywać swoją skarpetkę w górze prania!
Jak rozwijać spostrzegawczość wzrokową u trzylatka?
Szukajcie różnic – pokazuj dwa obrazki i pytaj: „Co się różni?”, „Co tu zniknęło?”. Można użyć książeczek lub kart pracy.
Zabawy w dopasowywanie – pary obrazków, kształtów, kolorów: „Gdzie jest taki sam miś?”, „Które jabłko pasuje do tego drzewa?”
Układanki i puzzle – idealne do ćwiczenia dostrzegania szczegółów i kształtów. Na początek warto wybrać te z dużymi elementami.
Zabawa w „co zniknęło?” – połóż kilka przedmiotów na stole, poproś dziecko, by je zapamiętało. Zasłoń je, zabierz jeden i zapytaj: „Czego brakuje?”
Czytanie obrazków – opowiadajcie, co widzicie na ilustracjach. „Co robi chłopiec?”, „Gdzie jest kotek?”, „Czy widzisz coś czerwonego?”.
Ćwiczenia spostrzegawczości to nie tylko przygotowanie do nauki pisania i czytania – to rozwój uwagi, pamięci, koncentracji i... radości z odkrywania.
Bo kiedy trzylatek widzi więcej – rozumie więcej.